Świadomość ludzka na temat ochrony środowiska wzrasta z każdym dniem, za sprawą spotów reklamowych w tv czy szokujących zdjęć zanieczyszczonej natury. Branża uzdatniania wody wprowadza coraz to nowsze metody filtrowania, dzięki którym bez problemu na co dzień możemy samodzielnie oczyszczać wodę we własnej kuchni. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się filtr do wody podzlewowy. Poniżej znajduje się kilka ciekawych informacji na temat tego jakże przydatnego urządzenia.
Kiedy zrobić badania wody?
Kiedy zaobserwujemy niepokojące nas symptomy skażenia wody mamy dwie możliwości. Jeśli jesteśmy podłączeni do sieci wodociągów to można poprosić o bezpłatne wykazanie wyników analizy wody w przedsiębiorstwie, obsługującym tą sieć lub skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno – epidemiologiczną. W przypadku, kiedy korzystamy z podłączenia do domowej studni, a jakość wody nie wydaje nam się być najlepsza, możemy zlecić odpłatne przebadanie próbek wody w stacji sanepidu lub w laboratorium.
Ważnym objawem skażenia wody jest nieprzyjemny zapach, zmętniona lub zmieniona barwa wody, pozostawiająca białe osady na naczyniach oraz rdzawe ślady na urządzeniach sanitarnych. Równie istotne jest by zanim skorzystamy z nowo wybudowanej bądź dawno nie użytkowanej studni, upewnić się czy podczas opadów lub podtopień nie przedostały się do niej zanieczyszczone ciecze. Jednym z najważniejszych objawów świadczących o zatruciu wody, którego nie wolno lekceważyć, może być występowanie podrażnień skórnych czy kłopoty żołądkowe.
Filtr do wody podzlewowe
Jest to w pełni automatyczny oczyszczacz, który jest w stanie z dokładnością ponad 90% przefiltrować i wyeliminować z wody niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie, związki chemiczne, które przedostają się z kranu do naszego organizmu. Aby sprostać zdaniu każdy oczyszczacz wykorzystuje zjawisko odwróconej osmozy i składa się z kilku warstw filtrów. Obecnie niewielka budowa podzlewowych filtrów umożliwia umieszczanie ich w szafkach pod zlewem, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca i swobodne przemieszczanie się w sferze kuchennej.
Czym jest osmoza odwrócona?
Najprościej rzecz ujmując, w zjawisku odwróconej osmozy chodzi o to, by pod dużym ciśnieniem, w przeciwnym kierunku niż w przypadku osmozy naturalnej brudna woda została przepuszczona przez półprzepuszczalną membranę, która pochłonie zanieczyszczenia i przepuści jedynie czystą ciecz.
Jak wygląda system filtracji wodnej
Filtr filtrowi nie równy, dlatego każdy zawiera trochę inną stopniowość czyszczenia. Zazwyczaj jednak częścią wspólną są następujące warstwy:
- Filtr mechaniczny (wstępny) – zatrzymuje duże cząsteczki , np. rdzę, piasek, zawiesimy, związki koloidalne, co chroni kolejne warstwy. Zaleca się jego wymianę co ok. 6 miesięcy.
- Filtr z węglem aktywnym – pochłaniają chlor, jego pochodne, związki organiczne, przy tym ulepszając smak, zapach i barwę wody. Wymiana filtra co 6 miesięcy.
- Filtr odżelaziający i odmanganiający – usuwają z wody związki żelaza, manganu, azotu czy siarkowodoru. Tutaj również filtr nadaje się do wymiany po 6 miesiącach.
- Filtr zmiękczający – nadaje wodzie odpowiednią twardość oraz eliminują związki wapnia i magnezu. Wymiana co 6 miesięcy.
- Filtr membrany z odwróconej osmozy – pozbawia wodę wszelkich wirusów i bakterii, kadmu, rtęci, pestycydów i związków azotowych. Wymiana nie rzadziej niż co 12 miesięcy,
- Filtr kokosowy – poprawiający zapach i smak gotowej do spożycia wody. Wymiana co 12 miesięcy.
Zalety korzystania z podzlewowych filtrów wodnych
- W każdym momencie można skorzystać z krystalicznie czystej wody, wolnej od zanieczyszczeń.
- Są przyjazne środowisku, bo pozwalają ograniczyć zużycie plastikowych butelek.
- Eliminują potrzebę kupowania wody butelkowanej, co sprzyja oszczędzeniu pieniędzy.
- Zapewniają bezpieczeństwo korzystania z wody kranowej.
- Są zalecane dla osób z dolegliwościami wątroby i woreczka żółciowego.
- Czystą wodę można wykorzystać w codziennej higienie ciała.
- Zaleca się wykorzystywanie filtrowanej wody do mycia warzyw i owoców.
- Woda w czajnikach i ekspresach, a także w żelazkach nie pozostawia osadów w postaci kamienia.
- Można taką wodą poić zwierzęta i wypełniać akwaria.
Zaopatrzenie domu w filtry wodne nie jest prawnie wymagane, ale mając na względzie zdrowie swoje i najbliższych dobrze jest zaopatrzyć dom w chociaż jeden oczyszczacz. Ogromna konkurencja spowodowała, że są one dostępne w wielu różnych wzorach i wielkościach, a ceny tych urządzeń wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jedną z ciekawszych propozycji mogą być wysokiej jakości filtry Zepter dostępne pod adresem: https://zepterpolska.pl/filtry-do-wody, które posiadają zaawansowany system filtracji i solidne wykonanie firmy Zepter.